Технологія IMAX

Image Maximum — «максимальне зображення» — формат фільмів та кінотеатрів, розроблений канадською компанією IMAX.

www.imax.com

Основні переваги IMAX

Особливості технології IMAX:

 • екран заввишки 5-типоверховий будинок (в 2-3 рази більший, ніж у більшості кінозалах);
 • звукове обладнання IMAX в 10 разів потужніше за звукові системи у звичайних кінотеатрах;
 • вартість обладнання залу IMAX в 10 разів вища, ніж у звичайний кінозалах;
 • використовується спеціальний екран, вкритий шаром срібла для збільшення кількості світла, яке відбивається. Це сильно покращує чистоту і яскравість зображення;
 • розмір зображення на екрані виходить за межі видимого глядачеві простору, створюючи найреалістичніший ефект присутності з усіх можливих.

Чим відрізняється кінозал IMAX від інших кінотеатрів?

Стандартний кінотеатр
IMAX
Екран
Екран висотою з 2-поверховий будинок Екран висотою з 5-типоверховий будинок
Звук
У 4 рази більше сторонніх шумів, які заважають чистому сприйняттю звуку Звукова технологія IMAX в 10 разів потужніша за звичайне звукове обладнання. Дана акустична система дозволяє не тільки почути, як пролетіла муха, а й визначити в якому напрямку
3D
Глядач бачить межі екрану. Це заважає повністю зануритися в атмосферу фільму Розмір зображення на екрані виходить за межі видимого глядачеві простору. Таким чином, досягається найреалістичніший ефект присутності і занурення у кіно з усіх можливих
Ефект присутності
У звичайних кінотеатрах глядач навряд чи може відчути ефект повної присутності, навіть у форматі 3D

Комплекс технічних рішень, які включає в себе унікальна технологія IMAX, дозволяє глядачеві:

 • відчути себе героєм будь-якого фільму;
 • поринути в події на екрані;
 • отримати максимальні враження та потужний заряд емоцій

Цифрова система IMAX

Цифрова система IMAX — це комплекс технологій, розроблених IMAX, для забезпечення неперевершеної якості демонстрації фільмів. Комплекс складається з двох проекторів, лазерної системи вирівнювання звуку та запатентованої геометрії залу. Практично всі складові частини цієї системи були спеціально сконструйовані для досягнення максимального «ефекту IMAX» (The IMAX Experience®).

Впроваджена IMAX технологія покращення зображення дозволяє демонструвати кадри приголомшливої чистоти і яскравості, які перевершили всі існуючі стандарти. Кристально чисте зображення простягається за межі геометричного розпізнавання (зокрема периферійного зору людини). Разом із досконалим цифровим звуком воно примушує глядача повірити в реальність подій на екрані.

Кожна зала індивідуально проектується, інсталюється та обслуговується спеціалістами корпорації IMAX.

Кінотеатр, розрахований на показ фільмів у форматі IMAX, суттєво відрізняється від звичайного. Він за величиною сягає п’ятиповерхового будинку. Стандартні розміри екрану — 22×16,1 метрів та більше (в залежності від розмірів залу).
Запатентована геометрія залу IMAX візуально збільшує розмір екрану по відношенню до його реальних розмірів. Велика роздільна здатність системи і якісна деталізація зображення дозволяють глядачеві перебувати максимально близько до екрану. Завдяки цьому величезний екран IMAX перекриває усе поле зору людини. Відсутність «сліпих зон» дозволяє глядачеві повністю поринути у світ кіно. Ефект повного занурення у фільм посилюється ще більше при перегляді стрічок у форматі 3D.
У кінотеатрі від 8 до 12 рядів крісел. Зверніть увагу, що ряди розташовані під великим кутом нахилу до горизонту (до 23°). Завдяки цьому крісла розміщуються так, щоб у поле зору глядача не могли потрапити люди, які сидять попереду. Останній ряд знаходиться на відстані від екрану, яка приблизно дорівнює його висоті. Таким чином, всі глядачі знаходяться в однаково вигідній позиції для перегляду фільму — прямо перед екраном і досить близько до нього.
Ширина екрану IMAX
Ширина звичайного екрану
Ефективна ширина екрану IMAX
Цифрова проекційна система IMAX
 • Подвійні 6-кВт проектори із запатентованою технологією покращення зображення (Image Enhancer).
 • Постійна яскравість зображення по периметру екрану.
 • Більше світла на екрані при 2D- і 3D-демонстраціях порівняно з усіма іншими системами.
Технології проекції
 • Революційна технологія показу дозволяє демонструвати кришталево чисте зображення.
 • Система подвійних проекторів.
 • Запатентована технологія покращення зображення (Image Enhancer).
 • Покращена яскравість і контраст.
 • Автоматичне калібрування зображення.
 • Спеціально спроектований сервер.
Геометрія залу
 • Спеціально спроектовані зали збільшують видимий простір у кінотеатрі.
 • Запатентована геометрія залу.
 • Збільшена ширина екрану.
Аудіотехнология
 • Потужна аудіосистема IMAX забезпечує досконалий цифровий звук.
 • Неперевершена звукова точність і широкий динамічний діапазон.
 • Пропорційний розподіл джерела звуку по колонках.
 • Точна настройка чистоти і спрямованості звуку.
 • Чудова якість звуку в будь-якій точці залу.

Подвійні проектори IMAX

Два проектори, які працюють одночасно, забезпечують точність і баланс відеоряду за допомогою технології закритого кільця. При показі фільмів у форматі IMAX 3D обидва проектори одночасно накладають праве і ліве зображення. Обладнання має набагато досконаліші функції порівняно з тим, яке використовується у звичайних 3D-кінотеатрах. Одним з плюсів системи є постійна адаптація і удосконалення обладнання одночасно з появою нових розробок.

Цифрова система IMAX у київському кінотеатрі

Ксенонові лампи проектора мають потужність 12-18 кВт; газ у лампі знаходиться під тиском у 25 атмосфер. Світло, яке вона випромінює, настільки інтенсивнe, що його можна побачити неозброєним оком навіть з Місяця. Проектори також обладнані лінзами, які налаштовані спеціально під геометрію залу IMAX.

Провідна цифрова технологія для демонстрації фільмів у найкращому 3D-форматі з усіх можливих.

www.imax.com

У залах IMAX можна демонструвати фільми у форматі 2D та 3D. При цьому ефект максимальної присутності, занурення у події на екрані відчувається при перегляді фільмів в обох форматах. IMAX не тільки створює новий світ навколо людини, але і робить її своєю частиною.

Фільми двомірного формату позначаються на рекламних матеріалах як IMAX. Фільми, переведені у тривимірний формат, позначаються як фільми формату IMAX 3D.

Унікальний 3D-ефект

Спроектовані особливим чином зали збільшують видимий простір у кінотеатрі. Складається враження, що все відбувається на відстані витягнутої руки від тебе. Збільшений видимий простір у кінотеатрі IMAX забезпечує найкращий 3D-ефект з усіх можливих. Неймовірне відчуття повного занурення у події примушує тебе повністю забути про те, що ти у кінотеатрі.

Екран зі срібним покриттям
Видимий простір у кінотеатрі IMAX 3D
Завдяки значному розміру піраміди IMAX глядачі навіть великі об'єкти бачать в реальному розмірі, таким чином максимально занурюючись у реалії фільму. У звичайному кінотеатрі ті ж самі об'єкти можуть знаходитись на задньому плані (ефект акваріума)

Стереозображення

Для створення тривимірного зображення в IMAX 3D використовується спеціальна камера з двома об’єктивами, які розташовані на відстані 64 мм (середня відстань між зіницями людини). Це дозволяє посилити ефект глибини простору, який зображено у кінокартині.

При показі фільмів у форматі IMAX 3D обидва проектори одночасно накладають праве і ліве зображення. Обладнання має набагато досконаліші функції порівняно з тим, що використовується у звичайних 3D-кінотеатрах.

Для отримання найкращого 3D-ефекту кінотеатри IMAX видають глядачам окуляри, спеціально розроблені у лабораторіях IMAX. При цьому удосконалення технології триває постійно. Фахівці намагаються підвищити кількість світла, яку пропускають окуляри, що у свою чергу збільшує яскравість картинки і покращує 3D-ефект.

У залі IMAX стереозображення створюється поляризаційним методом – за допомогою фільтрів-поляризаторів. Вони встановлюються на кінопроекторах і поляризують окремо зображення для лівого і правого ока відповідно у вертикальній і горизонтальній площині. У свою чергу фільтри в окулярах «витягають» із світлового потоку окремі зображення для лівого і правого ока.

Видаються окуляри при вході до залу. Після закінчення сеансу окуляри потрібно повернути контролерам.

Окуляри IMAX сконструйовані так, що їх можна одягати на діоптрійні . Після кожного сеансу окуляри ретельно миються у спеціальній машині з використанням дезінфектора. Саме тому окуляри необхідно повертати контролерам після сеансу. Окуляри IMAX створюють 3D ефект виключно у кінотеатрах IMAX. Вони непридатні для перегляду кіно у звичайних кінотеатрах чи домашніх телесистемах.

Які фільми найкраще передають особливості формату IMAX ?

Переваги технології IMAX розкриваються сповна при перегляді фільмів, знятих за допомогою спеціальних камер IMAX. Якість зображення підвищується у десятки разів порівняно із звичайним цифровим кіноформатом . Водночас і витрати на виробництво збільшуються разів у десять. Зазвичай камерами IMAX знімаються тільки ключові найефектніші сцени. Інша частина фільму спеціально адаптується для показу на наших екранах . Працювати з такою технологією можуть собі дозволити тільки найпотужніші кінокорпорації та режисери.

Фільм «Темний лицар» – перший повнометражний фільм, шість фрагментів якого (близько 30 хвилин) були зняті кінознімальними апаратами оригінального формату IMAX. Роком пізніше цей формат негативу був використаний для зйомки масштабних сцен іншого блокбастера «Трансформери: Помста полеглих». У кінцевий варіант картини увійшло майже 10 хвилин зображення, знятого на великий негатив. Деякі сцени фільму «Темний лицар: Відродження легенди» також зняті в цьому форматі.

Щоб оцінити якість технології IMAX , рекомендуємо переглянути наші документальні фільми «Таємниці підводного світу», «Телескоп Хаббл», «Народжені бути вільними», «Арктика», «Космічна станція». Тільки вони зняті від початку і до кінця камерами IMAX. При перегляді саме цих фільмів найкраще відчувається ефект IMAX – ефект повного занурення у фільм.

IMAX-DMR

Фільми, які не були зняті камерами IMAX, спеціально адаптуються для показу у форматі IMAX. Для цього використовується технологія DMR (Digital Media Remastering).

Суть її полягає в тому, що оригінальний негатив, плівка або цифровий запис фільму скануються з максимально високою роздільною здатністю. Спеціальна програма аналізує і відокремлює важливі елементи зображення в кожному кадрі від зернистої структури. Потім за допомогою обробки кожного кадру комп'ютером, збільшується чіткість і різкість зображення. Далі застосовується спеціальна технологія ретуші, яка покращує якість збільшеного кадру. При цьому всі кольори редагуються відповідно до унікальних характеристик екрану і проекційної системи IMAX. Далі переформатоване відео записується на цифровий носій.

Переклад фільмів 2D і 3D формату в IMAX дозволяє демонструвати кадри приголомшливої чистоти і яскравості, що перевершують всі стандарти якості в звичайних кінотеатрах.